ژئومتالورژی در معدن

عملیات  معدنی با ریسک هاي  متعددي روبرو  است. ازجمله  این  ریسک ها  عدم  قطعیت وابسته  به  مرحله  اکتشاف  کانسار  است که موفقیت  و شکست  عملیات  معدنکاري و فرآوري را تحت تأثیر قرار می­دهد. عدم درك درست ازتغییرپذیري­هاي عیاري، کانیشناسی و  ویژگی هاي فرآوري  ذخیره  معدنی سبب می شود  تا  تصمیمات  بعدي عملیات  معدنی  توأم  با  ریسک  و  خطا  بوده  و  سرمایه  گذاري  پروژه  را  با خطر جدي همراه  سازد. بدین  منظور  لازم  است  تا  پیچیدگی هاي  زمین­شناسی کانسار شناسایی شده و پارامترهاي تأثیر گذار در  مراحل بعدي عملیات معدنی  (استخراج و فرآوري) در مدل ذخیره، وارد گردد. به طور مرسوم در مدلسازي یک کانسار تمرکز بر روي شناخت تغییرپذیري عیار بوده و پارامترهاي دیگر نظیر کانی شناسی و ویژگی هاي فرآوري موردتوجه قرار نمی گیرد. درصورتیکه در ارزیابی کارآمد ذخیره در طول زنجیره ارزش معدنی لازم است تا کلیه خواصی که قابلیت استخراج،  قابلیت فرآوري و ارزش مواد را تحت تأثیر قرار می دهند،  شناسایی گردد. در سال هاي اخیر ضرورت نیاز به یک نگرش جامع به زنجیره ارزش مواد معدنی سبب توسعه شاخه جدیدي بنام ژئومتالورژي شده که با تلفیق داده هاي اکتشافی و ویژگی هاي فرآوري سبب کاهش ریسک پروژه هاي معدنی می گردد. ایده ژئومتالورژي جدید  نبوده اما اخیرا  به دلیل نیاز صنعتی براي بهینه سازي برنامه­ریزي معدن و فرآوري  در پیش بینی خواص، کانسنگ و در نتیجه حداکثر نمودن کارایی و سود  از طریق به کارگیري اطلاعات زمین شناسی فرآوري کانسنگ مورد توجه قرارگرفته است. ژئومتالورژي شاخه اي از متالورژي کاربردي است که برآورد ویژگی هاي فرآوري کانسنگ و مدل سازي آن ها را مورد تأکید قرار می دهد. در  ژئومتالورژي پارامترهاي کلیدي فرآوري نظیر بازیابی و قابلیت خردایش کانسنگ تخمین زده  شده و در مدل بلوکی قرار داده می شود. این اطلاعات به داده هاي قبلی حاصل از مطالعات زمین شناسی نظیر عیار،  فراوانی کانی هاي،  انواع واحدهاي سنگی و دیگر خواص ماده معدنی و باطله که غالباً  در مدل بلوکی کانسار ذخیره می گردند اضافه می شود.

ساختار کلی یک برنامه ژئومتالورژیکی

ژئومتالورژي به عنوان یکی از مباحث میان رشته اي در حوزه صنعت معدن و فلزات، یکی از قوي ترین ابزارها براي مقابله با پیچیدگی و ابهامات پیشرو در استخراج،  بهره برداري و فراوري کانسنگ معادن است. در کنار کلیه تعاریف متفاوتی که از ژئومتالورژي توسط اندیشمندان و محققین این حوزه ارائه می شود یک  اصل مشترك وجود دارد که آن هدف نهایی علم و مهارت پروژه متالورژي، کاهش هزینه و افزایش راندمان استخراج،  فرآوري و فروش،  مواد معدنی است. یک کارشناس معدن یا متالورژي درنظر دارد تا با استفاده از کلیه داده ها،  نقشه ها،  توصیفات و مطالب کمی و کیفی بایستی بتواند براي یک مشکل یا نقص موجود  در معدنکاري راهکاري ارائه نماید.

 

توزيع سه بعدي متغیرهاي ژئومتالورژيکی حاصل از شبیه سازي

رمز عبورتان را فراموش کرده‌اید؟

ثبت کلمه عبور خود را فراموش کرده‌اید؟ لطفا شماره همراه یا آدرس ایمیل خودتان را وارد کنید. شما به زودی یک ایمیل یا اس ام اس برای ایجاد کلمه عبور جدید، دریافت خواهید کرد.

بازگشت به بخش ورود

کد دریافتی را وارد نمایید.

بازگشت به بخش ورود

تغییر کلمه عبور

تغییر کلمه عبور

حساب کاربری من

سفارشات

مشاهده سفارش